Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

15 lipca 2018 r.
20:07

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim

960 106 A A

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Plantatorzy owoców miękkich i sadownicy skrzyknęli się na portalu społecznościowym.

– Idziemy na ciosem, póki w nas zapał nie ostygł – mówi jeden rolników z powiatu opolskiego, który podobnie jak wielu innych producentów owoców miękkich z naszego regionu uczestniczył też w piątkowej manifestacji w stolicy.

Powodem niezadowolenia rolników są dramatycznie niskie ceny owoców na skupach – dużo poniżej kosztów produkcji. Sytuację pogarsza też import malin z Ukrainy.

W niedzielę, w miejscu gdzie uroczyście odsłaniano nowy pomnik, zjawiły się tysiące rolników. Przynieśli ze sobą transparenty: „Depczecie naszą ciężką pracę”, „Protest malinowy. Żądamy rekompensat” czy inspirowany „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego: „Miałeś chłopie złoty róg (…) ostał ci się ino sznur”.

Rolnicza pikieta przebiegała równolegle do uroczystości osłonięcia i poświęcenia pomnika prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i innych ofiar katastrofy w Smoleńsku. Przemówienia premiera Mateusza Morawieckiego, który wspominał prezydenta Lecha Kaczyńskiego, praktycznie nie było słychać. Głośniejsze były syreny, które przynieśli ze sobą protestujący.

Premier Morawiecki w Kraśniku. Odsłonięcie pomnika i protest rolników

– Tym, którzy tutaj staracie się zakłócić tę uroczystość, chciałbym przywołać jedną bardzo istotną okoliczność – nawoływał premier Morawiecki. – Otóż prezydent Lech Kaczyński jako prezes NIK w 1993 r. opublikował pierwszą w historii listę 67 grabieżczych prywatyzacji. To była lista, która do dzisiaj powinna być listą hańby dla władców III Rzeczpospolitej. To ona doprowadziła do tego, że osoby dzisiaj słusznie protestują i domagają się wsparcia w obszarze produktów rolnych.

W tym momencie syreny na chwilę zamilkły.

– Lech Kaczyński to idea państwa silnego. Takiego, które mogłoby działać również na rzecz rolników – podkreślał (przez chwilę dobrze słyszany) premier. – Ale przedsiębiorstwa wyprzedane przez władców III Rzeczpospolitej dzisiaj niezwykle nam to utrudniają, ale nie umożliwiają.

Na te słowa zaczęli klaskać uczestnicy uroczystości. Wśród nich nie brakowało parlamentarzystów i działaczy Prawa i Sprawiedliwości. Kiedy jednak padły słowa o idei państwa Lecha Kaczyńskiego i o „dbaniu o swoich obywateli” rolnicy zaczęli na nowo buczeć i trąbić. Ponownie odezwały się też syreny.

– Miało tak nie być – zaczął swoje wystąpienie główny inicjator budowy pomnika smoleńskiego, pochodzący z Kraśnika wiceminister sportu i turystyki Jarosław Stawiarski dziękował uczestnikom uroczystości. Na odpowiedź rolników nie trzeba było długo czekać. Wróciły dźwięki trąbek i okrzyki. – Mimo zapowiedzi manifestacji producentów malin skądinąd słusznej, wierzyłem, że uszanujecie tę patriotyczną i religijną uroczystość. Że będziecie i że wręczycie petycję panu premierowi, a nie będziecie zagłuszać. Bo nie jest na to czas ani pora.

Po zakończeniu uroczystości premier podszedł do rolników i rozmawiał z nimi przy barierkach. Wcześniej z protestującymi uzgodniono też spotkanie w Warszawie. Ma się odbyć 19 lipca.

Minister Jarosław Stawiarski rozmawia z rolnikami

Pozostałe informacje

Przyjdź i pokoloruj poszewki. Te trafią do małych pacjentów lubelskiego szpitala

Przyjdź i pokoloruj poszewki. Te trafią do małych pacjentów lubelskiego szpitala

Wystarczy chwila czasu i odrobina kreatywności. 6 listopada w sklepie Skende będzie można pomalować poszewki, które później będą umilać zasypianie małym pacjentom.

„Pod dachami Paryża” – niezwykłe widowisko w Filharmonii Lubelskiej
11 listopada 2024, 18:00

„Pod dachami Paryża” – niezwykłe widowisko w Filharmonii Lubelskiej

Od stu lat oczy i uszy świata są zwrócone na piosenkę francuską, która urodziła się właśnie pod dachami Paryża, a konkretnie na: Polach Elizejskich, pod Wieżą Eiffla, w Lasku Bulońskim i przy szklanej piramidzie przed Luwrem. Już 11 listopada w Filharmonii Lubelskiej będzie okazja do spotkania z piosenką francuską.

Pijany pieszy potrącony na pasach

Pijany pieszy potrącony na pasach

44-latek mający ponad dwa promile alkoholu, został potrącony przez samochód na przejściu dla pieszych. Poszkodowanego przewieziono do szpitala.

Festiwal „Fonie Lublina – Jesień 2024”
patronat
10 listopada 2024, 18:00

Festiwal „Fonie Lublina – Jesień 2024”

W najbliższą niedzielę (10 listopada) w lubelskim Trybunale Koronnym zostanie zainaugurowany Festiwal „Fonie Lublina”, który odbywa się w Lublinie nieprzerwanie od 2017 roku.

Pierwszy odcinek ulicy wyremontowano kilka miesięcy temu
biała podlaska

Była dotacja, będzie budowa. Druga połówka Podleśnej też będzie cieszyła kierowców

Była dotacja, będzie budowa. Drugi odcinek ulicy Podleśnej przebuduje Przedsiębiorstwo Robót Drogowych.

Kasia Bujakiewicz: ustawiamy balecik i na scenę  | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Kasia Bujakiewicz: ustawiamy balecik i na scenę | (Nie)Wyparzona Gęba

Z Katarzyną Bujakiewicz porozmawialiśmy o początkach jej kariery. Zapytaliśmy o najlepszą radę jaką otrzymała od reżysera, jaka jest różnica w przygotowaniu się do roli w filmie i teatrze oraz czy czuje się spełnioną aktorką. Zobacz też jak poradziła z naszymi pikantnymi przekąskami: cayenne, chili, habanero.

Zderzenie 4 pojazdów. Jedna osoba ranna

Zderzenie 4 pojazdów. Jedna osoba ranna

Do wypadku doszło na drodze krajowej nr 74 w miejscowości Jarosławiec. Jedna osoba została ranna. Na miejscu występują utrudnienia w ruchu.

Alert IMWG. Gęste mgły nad regionem

Alert IMWG. Gęste mgły nad regionem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gęstymi mgłami. W 18 powiatach widzialność może spaść miejscami poniżej 200 metrów.

Najlepsi uczniowie z województwa nagrodzeni
galeria

Najlepsi uczniowie z województwa nagrodzeni

We wtorek w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego nagrodzono najlepszych uczniów z całego województwa. Ponad 200 osób otrzymało stypendium Prezesa Rady Ministrów.

Mnóstwo pieniędzy w puszkach. Zebrali ponad 36 tys. zł
galeria

Mnóstwo pieniędzy w puszkach. Zebrali ponad 36 tys. zł

Przez dwa dnia na dwóch tomaszowskich cmentarzach odbywała się kwesta. Dała świetny wynik. Do puszek trafiło ponad 36 tys. zł.

Ukrył się przed policją... w pokrowcu na ubrania

Ukrył się przed policją... w pokrowcu na ubrania

42-latek z Zamościa wybrał pomysłową, lecz nietrafioną kryjówkę przed policjantami. Poszukiwany do odbycia kary więzenia ukrył się pod stertą odzieży w pokrowcu na ubrania.

Śmiertelny wypadek na drodze. Policja poszukuje świadków

Śmiertelny wypadek na drodze. Policja poszukuje świadków

Chełmscy policjanci poszukują świadków tragicznego wypadku do którego doszło w październiku na drodze krajowej nr 12.

Bramkarz Górnika Łęczna kontuzjowany

Bramkarz Górnika Łęczna kontuzjowany

Górnik Łęczna od wtorku zaczyna przygotowania do kolejnego meczu w Betclic I Lidze. W niedzielę zielono-czarni zagrają na wyjeździe z Wisłą Płock i będą musieli poradzić sobie bez swojego bramkarza

Zamojski Dom Kultury mieście się przy ul. Partyzantów 13
15 listopada 2024, 18:00

Sześć dekad domu kultury. Jubileuszowa gala wkrótce

Najpierw był powiatowym, później wojewódzkim, a od jakiegoś czasu już miejskim. Ale cały czas działa pod tym samym adresem i w swojej siedzibie zorganizuje galę z okazji jubileuszu. Zamojski Dom Kultury świętuje swoje 60-lecie.

29-latek zadźgał partnera swojej matki
WIDEO
film

29-latek zadźgał partnera swojej matki

Nawet dożywocie może grozić 29-latkowi, który oskarżony jest o zabójstwo 42-letniego partnera swojej matki. Mężczyzna przyznał się do dokonania zbrodni.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium